Pazar, Aralık 30, 2007

Wall E


Her zamanki gibi, Pixar gene yaptı yapacağını...
Eğer insanoğlu Dünya'yı terkederken birileri son robotu kapatmayı unutursa? Oscar ödüllü yazar-yönetmen Andrew Stanton (Finding Nemo) ve Pixar nimasyon ekibi Nemo'dan sonra bir kere daha biraraya gelerek bize bu sefer de yalnız bir robotun hikayesini anlatıyorlar.
Hikaye şu şekilde:
Dünya üstündeki 700 yıllık yalnızlığından sonra WallE(W:Atık A:Ayrıştırma L:Yükleme L:Kaldıraç E:Dünya) araştırma robotu Eve ile tanıştıktan sonra kendine yeni bir amaç bulmuştur. Eve, WallE'nin elinde kazara gezegenin geleceğini kurtaracak anahtarın bulunduğunu öğrenince bir an önce uzayda evlerine dönmek için bekleyen insan ırkına ulaşmak ister. WallE'de bir grup kahraman ancak bozuk robot ve evcil hamamböceği ile Eve'in peşinden koşturmaktadır.(apple.com)
Yüksek çözünürlükte fragmanlar için burayı, resmi sitesi için burayı ve daha da iyisi, Pixar'ın Finding Nemo'da kullandığı "Akvaryum Temizleyici" için yaptığı reklam gibi aşağıda bulunan sahte reklama sahip robot şirketiniin web sitesini(!!!) ziyaret etmek için burayıand even better tıklayabilirsiniz.
Ne diyebilirim ki? Pixar başlı başına iyi fikir!

As always, Pixar did it again...
What if mankind had to leave Earth, and somebody forgot to turn the last robot off? Academy Award-winning writer-director Andrew Stanton (Finding Nemo) and Pixar animation team got together again after Nemo to tell the story of a lonely robot.
The Story goes like this:
After hundreds of lonely years of doing what he was built for, WallE (short for Waste Allocation Load Lifter Earth-Class) discovers a new purpose in life (besides collecting knick-knacks) when he meets a sleek search robot named Eve. Eve comes to realize that WallE has inadvertently stumbled upon the key to the planet’s future, and races back to space to report her findings to the humans (who have been eagerly awaiting word that it is safe to return home). Meanwhile, WallE chases Eve across the galaxy and sets into motion one of the most exciting and imaginative comedy adventures ever brought to the big screen. Joining WallE on his fantastic journey across a universe of never-before-imagined visions of the future, is a hilarious cast of characters including a pet cockroach, and a heroic team of malfunctioning misfit robots. (apple.com)
For hi-res trailers, you can click here, you can check the official site from here and even better, just like Pixar did in Nemo for the aquarium cleaner, they did again an advertesing for the robotic company who created WallE but this time they add a website for the company too! You can check it also from here. What can i say? Pixar is totally a good idea!

Yönetmenin ağzından hikaye/Story from the director


Fragman/Trailer


WallE reklamı/WallE commercial

Hiç yorum yok: